Głośniki 5.1 czy 2.1?

Wybierając głośniki zawsze stajemy przed dylematem, na jaki dokładnie zestaw postawić. Tak jest zresztą przy okazji każdego zakupu, bo do wyboru mamy po prostu bardzo dużo przeróżnych opcji. W przypadku głośników, najczęstszy dylemat dotyczy tego, czy postawić na głośniki 2.1 czy 5.

1 – ale co tak właściwie oznaczają te cyferki i czym różnią się te modele? Pierwsza cyfra to po prostu liczba głośników w systemie, podczas gdy druga oznacza liczbę tzw. głośników niskotonowych. Jak więc widać, w tym przypadku różnica dotyczy tego, ile jest głośników w danym zestawie. Zdaniem ekspertów, głośniki 2.

1 to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy chcą zakupić głośniki do podstawowych zadań. Gra na komputerze, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów – taki zestaw w zupełności wystarczy i zaspokoi te podstawowe wymagania. Co więcej, wiele osób decyduje się nawet na zestaw 2.0, czyli opcję bez głośnika niskotonowego (subwoofera).

Głośniki 5.1 to z kolei bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcą już usłyszeć nieco „więcej”. Jest to doskonałe rozwiązanie na przykład w przypadku kina domowego, ale też nie tylko, gdyż taki zestaw zapewni nam rozrywkę na najwyższym poziomie, na przykład podczas grania w grę. Pięć głośników sprawi, że będziemy mogli bez problemu „wejść” w wirtualny świat i poczuć się dokładnie tak, jak gdybyśmy naprawdę tam byli.

Nic więc dziwnego, że na takie rozwiązanie decydują się już nie tylko pasjonaci filmów czy seriali, ale też osoby wypełniające wolny czas graniem na komputerze.